najlacnejsiedrevenepodlahy Telefonické konzultácie +420 770 606 488

Ako vybrať drevenú podlahu

Bez Zaradenia

Drevo je materiál, ktorý milujú ľudia už stáročia. Je veľmi príjemné na dotyk, vytvára teplo a skrýva v sebe energiu. Ak zariaďujete interiér, zvyčajne začínate, ako sa ľudovo hovorí, od podlahy. Výber dekoru by mal byť veľmi starostlivý, pretože je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov. Veríme, že vám tieto informácie pomôžu zodpovedať otázku, ako vybrať drevenú podlahu.

Podlahové vykurovanie?

Ak v rámci svojho bývania uvažujete o inštalácii podlahového vykurovania, je potrebné uvažovať len o dvojvrstvových a trojvrstvových drevených podlahách, ktoré sú na použitie s podlahovým kúrením konštruované. Masívne drevené podlahy sú na podlahové vykurovanie vzhľadom na svoje vlastnosti nevyhovujúce.

Tvrdosť podlahy?

Tvrdosť drevenej podlahy je meraná metódou Brinella, čo znamená, že sa na určitý čas vopred určenou silou na povrch drevenej podlahy pritisne oceľová guľôčka s priemerom 10 mm. Vzniknutý odtlačok sa zmeria a vypočíta sa Brinellova hodnota. Vyššia Brinellova hodnota znamená vyššiu tvrdosť dreva. Drevené podlahy s hodnotou 1,6 je ideálne použiť do málo vyťažených priestorov – spální, pracovní a pod. Drevené podlahy s tvrdosťou 3 je možné použiť do silne zaťažovaných priestorov bytu a tiež do komerčných priestorov.

  • Borovica – 1,6
  • Breza – 2,6
  • Orech – 3,4
  • Čerešňa – 3,6
  • Dub – 3,7
  • Buk – 3,8
  • Jaseň – 4
  • Merbau – 4,9
  • Jatoba – 7

Olej nebo lak?

Aktuálne trendy hovoria v prospech oleja, ktorý dáva drevenej podlahe osobitý vzhľad a vykresľuje jej podobu. Drevená podlaha má potom matný vzhľad, ktorý je v prípade masívnych podláh žiaduci. Pri olejovaných drevených podlahách je taktiež možnosť čiastkových opráv, čo v prípade lakovaných nie je prakticky možné. Z nášho uhla pohľadu je dobré voliť skôr olej.

S podlahovým lepením alebo bez?

Drevené podlahy jednoznačne odporúčame klásť s celoplošným lepením na podklad. Oproti kladeniu plávajúcim spôsobom (bez lepenia; podlaha leží bez fixácie na podklade) je nespornou výhodou lepenia podstatne vyššia stabilita pri možných zmenách teploty a vlhkosti. Celoplošne lepená drevená podlaha má navyše nižšiu krokovú hlučnosť.

Dvojvrstové, trojvrstvové alebo masívne?

Pre jednoduché pochopenie rozdielov medzi jednotlivými kategóriami drevených podláh uvádzame prehľadné zhrnutie:

  • Dvojvrstvové drevené podlahy tvorí vrchná nášľapná vrstva (dekor) a spodná stabilizačná časť. Jej výhodou je nízka výška, vďaka ktorej je možné podlahy použiť s podlahovým vykurovaním.
  • Trojvrstvové drevené podlahy rovnako ako dvojvrstvové tvorí vrchná nášľapná vrstva, stredová stabilizačná laťovka a spodná protiťažná dyha. Dajú sa použiť aj na podlahové vykurovanie.
  • Masívne drevené podlahy sú, ako napovedá už i názov, z jedného kusu dreva, teda z masívu. Tieto podlahy sa väčšinou vyrábajú v hrúbke okolo 2 cm, vďaka čomu sa dajú niekoľkokrát renovovať. Tieto podlahy nie sú vhodné na podlahové vykurovanie.

Položenie podlahy?

Položenie podlahy je jedným z dôležitých bodov celého procesu. Musí sa vykonať precízne a úplne bezchybne. Je dobré vybrať kvalitnú podlahársku spoločnosť či podlahárov. Najnižšia cena v tomto ohľade nie je správnou voľbou – ak budete chcieť, zaistíme vám vlastného podlahára alebo vám odporučíme seriózneho. O položení podlahy píšeme viac v príslušnej sekcii.