najlacnejsiedrevenepodlahy Telefonické konzultácie +420 770 606 488

Údržba drevenej podlahy

Bez Zaradenia

Drevo je prírodný materiál, ktorý reaguje na zmeny vlhkosti a teploty. Podlahu je možné bez obáv utrieť mokrou, avšak dobre vyžmýkanou handrou. Ak však zostane podlaha mokrá, vďaka možnej dilatácii popraská povrchová vrstva laku a jednotlivé lamely sa môžu roztrhať. Takto sa podlaha môže správať aj pri vyššej okolitej vlhkosti. Ideálna vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí 40 – 60 %. V prípade príliš nízkej vlhkosti, keď sa v zimných mesiacoch kúri a vlhkosť vzduchu klesá aj pod 30 %, môže dôjsť k zosychaniu lamiel a tvorbe drobných trhliniek. 40 – 60 % vlhkosti vzduchu je optimálnych nielen pre podlahu, ale aj pre ľudské zdravie.

Hoci sa môže zdať, že údržba drevenej podlahy je náročná, ​​opak je pravdou. Starostlivosť o drevenú podlahu je pomerne jednoduchá – je však potrebné vykonávať ju pravidelne po celý rok. Jedine tak sa zachová jej unikátny vzhľad a predĺži jej životnosť. Špeciálne prípravky sa delia zvlášť na tie, ktoré sú určené na lakované a voskované podlahy.

Lakované drevené podlahy

Lakované podlahy sú už z výroby ošetrené niekoľkými vrstvami UV tvrdeného laku. Medzi zákazníkmi sú obľúbené, pretože oproti olejovaným podlahám sú menej náročné na údržbu – ľahšie sa čistia a lepšie odolávajú vlhkosti. Nevýhodou lakovanej podlahy je jej náchylnosť na poškrabanie. Potom je nutné podlahu prebrúsiť a znovu nalakovať.

Olejované drevené podlahy

Tieto podlahy vďaka nanesenej voskovej vrstve vynikajú svojím zamatovým vzhľadom, prirodzenou štruktúrou a nezameniteľnou farebnosťou dreva. Oproti lakovanej drevenej podlahe sa menej kĺžu a ľahšie odolajú oderom. Tento typ materiálu je však potrebné častejšie ošetrovať – v priebehu prvého roka ideálne dva- až štyrikrát odporúčaným olejom. Bežnú údržbu je vhodné vykonávať vysávaním alebo mopom. Mokrú handru používame len zriedka, pretože sa ňou stiera nanesená vosková vrstva. Neodporúčame používať rozpúšťadlá a akékoľvek riedidlá. Mydlá len vo veľmi nízkych koncentráciách – v prípade vyššej koncentrácie dochádza k vymývaniu a starnutiu povrchu.

Nábytok v miestnosti

Nohy stolov, stoličiek či skríň je vhodné podlepiť mäkkou podložkou (filc, guma), ktorá zamedzí poškrabaniu laku. Drobné kamienky a piesok môžu spôsobiť nežiaduce poškodenie.

Renovácia drevenej podlahy

Z dlhodobého hľadiska je renovácia podlahy nevyhnutnou záležitosťou – žiaden povrch nevydrží večne a ani drevená podlaha nie je výnimkou. Samotné prebrúsenie vracia podlahe novosť, lesk, a podlaha sa tak opätovne stáva odolnejšou proti vonkajším vplyvom.